توسط mortezanama / کار در ارتفاع / 0 نظر

پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاک سنگ نما برای نمای ساختمان ها در سراسر دنیا یک امر ضرروی می باشد که ممکن است درمراحل نصب نمای ساختمان نوساز انجام شود و یا می توان از آن در ترمیم سنگ های شکسته و یا افتاده برای بهتر و زیباترشدن نما استفاده کرد.

در ایران درنمای بیشتر ساختمان ها از سنگ استفاده می شود. با توجه به شرایط آب وهوایی و گذشت زمان و نفوذ آب پشت سنگ های نمای ساختمان و یا دراثر یخ زدگی پشت سنگ های نما ممکن است، ساختمان بعد از مدتی شروع به نشست کند. که این اتفاق باعث می شود که به سنگ فشار بیشتری وارد وسنگ ها شکسته و یا شل شوند و در نهایت ریزش کنند .

ریزش نمای ساختمان برای ساکنین و رهگذران بسیار خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری دارد. پس بهتر است قبل از پیش آمدن چنین حوادثی از ریزش سنگ نما،جلوگیری کرد.

بهترین و مطمئن ترین روش استفاده از پیچ و رول پلاک با طناب است . اگرچه این کار سخت است ولی به صرفه ترین و سریع ترین راه برای کارفرما و مشتریان می باشد.

نماشویی و یا سایر خدمات  کار در ارتفاع با استفاده از  داربست بسیار زمان بر بوده و نیاز به فضای زیادی دارد که ممکن است مانع از عبور و مرور افراد پیاده و سایر وسایل نقلیه شود ، همچنین خطرات واژگونی داربست در بادها و طوفانهای ناگهانی  شدید و یا پایین افتادن  کارگران در صورتی که از کمربند محافظ بهره گیری نکنند بسیار زیاد است اما در روش راپل و یا کار با طناب(ropeaccess) از لحاظ ایمنی دارای استاندارد  بسیار بالاتری نسبت به اجرای  کار در ارتفاع بر روی داربست میباشد . چرا که راپل کاران  با ۲  طناب اصلی و حمایت فرود می ایند و هرکدام از طناب ها قابلیت حمل و تحمل بار و یا شک تا ۱۵۰۰ کیلو گرم را دارند ،همچنین هیچ فضایی را اشغال نمیکند و مانع  از  عبور و مرور عابرین پیاده  و سواره نمیشود .

طبق استاندارد ها و شرایط کاری معلمول ابتدا باید سنگ های ریزش کرده نصب شوند و سپس بقیه سنگ های نما محکم می شود و اینکه فاصله پیچ و رولپلاک نصبی ۶ سانتی متر می باشد و اگر سنگی اندازه اش ۶۰ سانتی متر بود با دوپیچ محکم در جای خود نصب و ثابت می شود.

تیم نماشویی استوار پور در زمینه ی شستشوی نمای آجری ، شستشوی نمای سیمانی ، شستشوی نمای سنگی ، شستشوی نمای کامپوزیت ، رزین کاری نمای ساختمان ، پیچ و رولپلاک سنگ نما ، سنگسابی ساختمان ،  نانو نمای ساختمان ، سندبلاست و نماشویی با مواد نانو فعالیت دارد .

تیم نماشویی استوار پور نماشویی ساختمان در تهران ، نماشویی ساختمان در کرج ، نماشویی ساختمان در قزوین را انجام می دهد .

مراحل پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

مراحل پیچ و رولپلاک نمای ساختمان به این صورت می باشد که در ابتدا کلیه سنگ های نما از لحاظ شل بودن بررسی می شوند . اگرسنگی شل و یا لق بود ، آنگاه باطناب یا با داربست و دریل های مخصوص اقدام به پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما ها  کرده و سنگ ها محکم می کنیم .

برای اطمینان و همچنین زیبایی نما بهتر است که تمامی سنگ ها پیچ و رولپلاک شوند. عملیات پیچ رولپلاک نما توسط پیچ ۶ سانتی متری گالوانیزه و رولپلاک مخصوص انجام می شود.

نکات مهم در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

 • پیچ مصرفی پیچ گالوانیزه ۶ سانتی متری ضد آب باشد
 • استفاده از رولپلاک مخصوص سنگ( واشر مخصوص در ابتدا رولپلاک دو باز شونده که برای محکم شدن پیچ می باشد)
 • بتونه کردن و رنگ کردن پیچ ها که برای  پوشاندن پیچ ها (بتونه برای نماهای تراورتن ورنگ برای نماهای با سنگ مرمر کاربرد دارد)
 • استفاده از دریل های هیلتی و معمولی مناسب ، برای سوراخ کاری نما
 • استفاده از مته و رولپلاک های مناسب برای پیچ ۶ سانتی متری
 • پیچ و رولپلاک را هرچه بیشتر بزنیم بهتر نیست. چون سنگ ها با تعداد پیچ زیاد ماندگاری ندارند بلکه خرد میشوند..بهتر است پیچ را استاندارد و به اندازه بزنیم تا خرابی به بار نیاورد.

قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

قیمت پیچ و رولپلاک نما  به عواملی مانند نوع سنگ و طرح نمای ساختمان و مقدار پیچی که استفاده می شود بستگی دارد .

 1. اولین نکته ای که در قیمت پیچ و رولپلاک نما تاثیر گذار است طرح نمای ساختمان و جنس سنگ های نصب  شده می باشد که طرح نما و یا شکل ظاهری نما ممکن است به صورت ساده و رومی طراحی شود.که در  تثبیت سنگ های ساده سختی کار کمتر است و همچنین زمان کمتری را برای رولپلاک کردن می برد .اما در نماهای رومی وجود تاج ، قاب پنجره ها و تا کفتری ها موجب شده که از حساسیت و دقت بیشتری برای ان کار بهره بگیریم چرا که پیچ و رولپلاک این گونه سنگ ها باید توسط افراد با تجربه و دارای تمرکز کافی انجام پذیرد تا از وارد شدن آسیب به سنگ نما جلوگیری شود.جنس سنگ های نما مانند تراورتن و تیشه ای که نحوه دریل کاری آن ها بسیار راحت تر از سنگ های مرمر و گرانیت می باشد در قیمت رولپلاک نما تاثیر گذار است.
 2. متراژ و مساحت نمای ساختمان هر چقدر بیشتر باشد موجب افزایش قیمت انجام کار می شود چرا که تعداد پیچ و زمان بیشتری مورد نیاز می باشد .
 3. قیمت براساس  تعداد پیچی که در یک نما مورد نیاز می باشد.به طور مثال در نماهایی که از سنگ های با ابعاد کوچک استفاده شده است تعداد پیچ بیشتری نسبت به سنگ های بزرگتر مورد نیاز است .
 4. در صورتی که کارفرما قصد نصب سنگ های افتاده را داشته باشد هزینه پیچ و رولپلاک نما افزایش می یابد.
 5. در صورتی که اجرای کار با روش داربست یا طناب انجام شود در قیمت تاثیر میگذارد چرا مقاوم سازی نما با روش راپل بسیار مقرون بصرفه تر می باشد.
 6. یکی دیگر از عواملی که در قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما تاثیرگذار است جنس پیچ و متریال مصرفی جهت مقاوم سازی نما می باشد .هزینه خرید پیچ های گالوانیزه ضد زنگ تایوانی نسبت به پیچ های ایرانی ۳برابر می باشد  علت آن آلیاژمورد استفاده و مقاومت بالای ان در برابر تنش های کششی و فشاری می باشد .

 

برای گرفتن قیمت نماشویی ساختمان و قیمت پیچ و رولپلاک نما و مشاوره ی رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

 

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *