توسط mortezanama / کار در ارتفاع / 0 نظر

نماشویی چیست

نماشویی چیست؟

نماشویی یا شستشوی نما ، تمیز کردن شیشه‌ها و دیگر قسمت‌های نمای سازه‌های شهری است. نمای ساختمان می‌تواند شامل مصالح مختلفی شامل سازه اصلی نما، بخشی از طراحی معماری نما یا مانند پنجره‌ها، به عنوان عناصر تأمین نور ساختمان باشد. نماشویی ساختمان می‌تواند به صورت دستی یا با استفاده از انواع ابزارهای مختلف شستشو انجام شود. فناوری‌های نسبتاً جدیدی برای مکانیزه کردن این عملیات رشد و به کار گرفته شده است .

نماشویی را می توان عضوی از خدمات نظافتی ساختمان دانست که برای  شستشوی سطح نمای ساختمان به وسیله ابزار و متد ها  و مواد مخصوص نماشویی استفاده می شود .

نماشویی در تهران و شستشوی انواع نمای ساختمان ها و برج ها در تهران و کرج و شهر های اطراف از جمله خدمات نماشویی است که تیم نماشویی استوارپور ارائه می دهد .

خدمات نماشویی چیست ؟

کلیه اقدامات و روش های گوناگونی که برای پاک کردن دوده ، گرد و غبار ، زنگ آب (نما دچار حالت قهوه ای می شود ) به کار گرفته می شود را خدمات نماشویی می گویند .

شستشوی نمای ساختمان ها  برای زیباتر کردن  ظاهر بنا و مجتمع امری ضروری می باشد  زیرا نمای هر ساختمان لباس  یک بنا می باشد  هرچه تمیز تر و زیبا تر باشد  چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند  .

دلیل نماشویی چیست ؟

دلایل بسیاری را می توان  برای  امر خدمات نماشویی در نظر گرفت  مهم ترین دلیل آن را  برای حفظ نما از آلودگی ها و آسیب های  نما می باشد دوده و غبار وقتی بر روی سطح نما انباشت می شود ، ظاهری سیاه  را به ساختمان شما  می بخشد و هیچ کس هم دوست ندارد  ظاهر ساختمان خود زیباییش را از دست بدهد .

هزینه نماشویی

ارتفاع ساختمان یک عامل تاثیر گذار بر هزینه نماشویی می باشد  و همچنین در مدت زمان اتمام کار نیز تاثیر می گذارد .

عامل دیگر نوع نما می باشد نمای از چه نوعی است یک عامل مهم برای تیم اجرائی می باشد .

نماشویی بدون داربست

بستن داربست برای شستشوی نمای ساختمان ها هم باعث افزایش شدید قیمت نماشویی ساختمان و زمان میشود و حتی در خیلی از مواقع امکان پذیر نیست . از این رو برای شسشتوی سریع تر نمای ساختمان ها باید از روش های سریع تر و کم هزینه تر استفاده شود . رایج ترین روش نماشویی ساختمان اجرای نماشویی بدون داربست است .

نماشویی توسط دسترسی با طناب یکی از شیوه‌های این کار بر روی انواع ساختمان های با ارتفاع بلند می‌باشد. این روش در ایران در حدود ۱۵تا۱۷سال است که اجرا می‌شود. نحوه ی شستشو بستگی به نوع نما دارد.

در این روش استادکاران نما شو با استفاده از طناب های ایمنی از روی نمای ساختمان آویزان شده و متناسب با نوع نما اقدام به نماشویی می کنند . داشتن تجربه بالا و توانمندی های فیزیکی و جسمانی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک استادکار نماشویی بدون داربست ساختمان باید داشته باشد . دقت داشته باشید که در زمان عقد قرارداد نماشویی بدون داربست ساختمانتان شرکت ارائه دهنده پوشش کامل بیمه پرسنل را داشته باشد .

برای اینکه نمای ساختمان خود را بشویید باید از افرادی استفاده کنید که در این کار حرفه ی هستند و کارشان را به خوبی بلد می باشند چرا که ممکن است استفاده از افراد غیرحرفه ی ، آسیب ها و خساراتی را از جمله خسارت های جانی و مالی به همراه داشته باشد .

فکر کنید شما هزینه و زمان زیادی را برای انتخاب سنگ ، آجر ، شیشه و … برای زیباتر شدن نمای ساختمان خود پرداخته  اید ولی پس از گذشت چند سال آلودگی های و کثیفی های روی نما سبب می شود که زیبایی آن از بین برود . برای انجام این کار یک راه حل ساده وجود دارد ، کافی است از افراد حرفه ی در نما شویی کمک بگیرید تا آن ها در کوتاه ترین زمان زیبایی را به نمای ساختمان شما ببخشند.

نماشویی یا همان شستشوی نما، سهم عمده ای در زیبایی بخشی و آراستگی ساختمان دارد. از دیدگاه زیبایی شناختی هرچه نمای بیرونی یک سازه یا ساختمان تمیزتر باشد، آن سازه و مجموعه زیباتر، جذاب تر و چشم‌نوازتر خواهد بود. به دلیل آلودگی بیش از حد هوا و وجود باران‌های اسیدی و آلوده ، به مرور زمان لایه ای از مواد اسیدی و خوردنده روی سطوح جمع شده و باعث کثیف شدن آن می‌شود. جنس این لایه‌ها می‌تواند از اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، اسید کربنیک و اسید نیتریک و … باشد که اگر به موقع شسته نشوند علاوه بر زشت شدن نمای ساختمان و سازه‌ها با نفوذ به لایه‌های زیرین باعث از بین رفتن تدریجی آن‌ها می‌شوند. شستشوی نمای ساختمان علاوه بر زدودن آلودگی و زیباتر کردن ساختمان، نقش مهمی در عمر و دوام نمای ساختمان دارد.

قراردادهای این نوع خدمات متفاوت بوده و از دریافت نقدی پول توسط اشخاص، تا قراردادهای با سازوکار مناقصه‌های رسمی را شامل می‌شود. مقررات کاری، مجوزها ، روش انجام کار ، تجهیزات و جبران خسارت‌های احتمالی ، در پروژه‌های مختلف متفاوت است. شستشوی نما با دو روش دستی و واترجت امکان‌پذیر است که برای شستشوی نمای سنگی از دستگاه واترجت استفاده می‌شود. شستشوی نما برای انواع گوناگون نما ممکن است با هم متفاوت باشند . برای مثال شستشوی نمای کامپوزیت با شستشوی نمای سیمانی متفاوت است. همچنین برای شستشوی نمای آجری و سنگ‌های تیشه‌ای از واتر سند بلاست استفاده می‌شود.

ابزار نماشویی

کرباس و پارچه استری

یکی از روش‌های ابتدایی پاک کردن شیشه‌ها زدودن کثیفی‌ها و غبار با یک دستمال خیس یا نم دار، و پاک کردن آن با یک کرباس نسبتاً نرم و مرطوب است.

ابر خیس و تی لاستیکی

در این روش شیشه‌های نما را با ابر یا پارچه حوله ای که با محلول رقیق آب و شوینده کاملاً خیس شده‌است ، می شویند و بلافاصله آب کثیف باقی‌مانده را با یک تی لاستیکی که مجهز به تیغه‌های لاستیکی مخصوصی هستند از روی سطح شیشه پاک می کنند .

در این روش، مواد شیمیایی محلول طیف وسیعی از صابون‌ها، مایع ظرفشویی، شیشه پاک کن‌های خانگی، یا تری سیدم فسفات و نمک را شامل می‌شود. اضافه کردن ضدیخ برای جلوگیری از یخ زدگی محلول روی شیشه‌ها در زمستان کاربرد دارد. در مناطق گرم ایران، این مشکل به واسطه تبخیر آب روی شیشه یا کامپوزیت نما، قبل جمع کردن آن با تی بسیار معمول است.

برس پاشش آب خالص

در این روش هر کدام از انواع تیرک‌های تلسکوپی در انتهای فوقانی به یک برس مخصوص با قابلیت پاشش آب مجهز شده‌است. آب خالص مورد استفاده می‌تواند از مخزن یک وسیله نقلیه تأمین شده یا با روش‌های معمول فیلتراسون در محل پروژه تولید شود. آب خالص، نرم، یا سختی‌گیری شده از طریق دو یا سه مرحله فرایند تصفیه شامل یک مرحله فیلتر کربن و استفاده از غشاء اسمز معکوس، یا فیلتر کربن، غشای اسمز معکوس و سختی‌گیری با رزین‌های سختی گیر انجام می‌شود. آب مورد استفاده باید حاوی TDS (مجموع مواد جامد محلول) کم تر از ۵ ppm است. با پاشش آب خالص بر روی سطح شیشه و در موضع سایش برس، کثیفی و غبار از روی سطح شیشه شسته می‌شود. خاصیت قطبی آب و خالص بودن آن موجب می‌شود تا آب یونیزه شده قابلیت و میل به جذب دوباره مواد معدنی را یافته و کثیفی را از سطح جدا کند. نماشویی در مرحله آبکشی هم با توجه به خالص بودن آب، بدون اینکه لکه ای بر روی سطح شیشه باقی بماند، پس از خشک شدن، سطحی یکنواخت و پاک بوجود می‌آید. در این روش به دلیل خنثی بودن سطح بلحاظ الکترواستاتیکی، تمیزی شیشه‌ها ماندگاری بیشتری خواهد داشت. دیرک‌های تلسکوپی مجهز به برس پاشش آب خالص قابلیت دسترسی تا ارتفاع حدود ۲۰ متر را دارند. محدودیت این روش، کار بر روی نماهای تخت و نسبتاً تمیز است.

واتر جت

واتر جت دستگاه هایی هستند که آب را دریافت می نمایند و سپس آن را با فشار بسیار زیاد بر روی سطح مورد نظر با استفاده از یک تفنگی و نازل که در اختیار کاربر قرار دارد ، پاشش می کنند. استفاده از واتر جت برای شستشوی نمای ساختمان مرسوم ترین روش نماشویی ساختمان می باشد  . فشار بالای آب جرم ها و کثیفی ها را پاک می کند و سطح مورد نظر را عاری از هرگونه آلودگی می نماید که علاوه بر کاهش مصرف آب باعث افزایش کارایی نیروی انسانی و کیفیت و سرعت امور نظافتی می گردد.

واترجت صنعتی در فشارهای کاری مختلف بسته به کاربرد مورد نیاز تولید می شوند. این دستگاه های نظافتی را می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد: شوینده فشار قوی صنعتی آب سرد کوچک با فشار کاری حداکثر ۱۷۰ بار، کارواش آب سرد صنعتی و شوینده فشارقوی آب گرم صنعتی. تنوع بالای واترجت ها از لحاظ فشار و دبی و دمای آب خروجی امکان استفاده از آن ها را در صنایع مختلف و با توجه به نیاز موجود فراهم می کند .

برای شستشوی نمای ساختمان از دستگاه واتر جت های بسیار قوی استفاده می گردد . دستگاه واتر جت صنعتی آب را با فشار بالا از درون مخزن خود به بیرون هدایت میکند و از طریق کارتکی مخصوص موجب پاک شدن سطح نما و لایه برداری می گردد.

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *