توسط mortezanama / کار در ارتفاع / 0 نظر

شستشوی نمای سنگی ساختمان

شستشوی نمای ساختمان

در شهرهای بزرگی همچون تهران ، آلاینده های هوا صدمات بسیاری به نمای ساختمان وارد می کنند. گرد و غبار موجود در هوا به همراه آلاینده های ناشی از دود اتومبیل ها از جمله عواملی هستند که نمای ساختمان را سیاه و کثیف می نمایند. شستشوی نمای ساختمان یکی از مهم ترین قسمت هایی است که می بایست در نظافت فضای بیرونی ساختمان در نظر گرفت.

نماشویی یا شستشوی نمای ساختمان در کلان شهرها ضرورتی است که در زیباسازی شهر هم تاثیر دارد. ساختمان هایی با چهره کدر نمای ناپسندی را در بافت شهری به وجود می آورند که خوشایند شهروندان نیست.

نماشویی در تهران ،  نماشویی ساختمان در کرج ، نماشویی ساختمان در قزوین  و شهر های اطراف از جمله خدمات نماشویی است که تیم نماشویی استوارپور ارائه می دهد .

شستشوی نمای ساختمان برای بناهای قدیمی بسیار ضروری است. آلاینده هایی که بر روی سنگ های ساختمان می نشینند در اثر باران و با گذشت ایام موجب کاهش کیفیت نما می شوند که می بایست با شستشوی نما این مشکل را بر طرف کرد. هم زمان با نماشویی می توان اقدام به تعویض سنگ های فرسوده کرد تا از ریزش ناگهانی نما جلوگیری شود.

شستشوی نمای ساختمان مختص ساختمان های قدیمی نیست. اغلب ساختمان های نوساز نیاز به نماشویی دارند. در حین انجام پروژه ساختمانی و انجام سنگ کاری نما، سیمان باقی مانده در سنگ کاری باید تمیز شود و این کار در نماشویی به خوبی انجام می شود.

انواع مختلفی از نمای ساختمان وجود دارد که هر کدام نیاز به شستشوی ویژه ای دارند عمده مواد به کار رفته در نما عبارتند از : نمای شیشه ای ، نمای کامپوزیت ، نمای سرامیک یا کاشی ، نمای آجری ، نمای سیمانی ، نمای سنگی و…

تیم نماشویی استوار پور در زمینه ی شستشوی نمای آجری ، شستشوی نمای سیمانی ، شستشوی نمای سنگی ، شستشوی نمای کامپوزیت ، رزین کاری نمای ساختمان ، پیچ و رولپلاک سنگ نما ، سنگسابی ساختمان ،  نانو نمای ساختمان ، سندبلاست و نماشویی با مواد نانو فعالیت دارد .

تیم نماشویی استوار پوررا انجام می دهد .

نماشویی با استفاده از دستگاه سندبلاست و یا واتر جت و هر دستگاهی که انجام شود باید اقداماتی را قبل از شروع انجام داد. در حالت کلی از ۳ طریق کارگران اقدام به شستشوی نمای ساختمان می کنند.

  1. استفاده از داربست
  2. استفاده از طناب
  3. استفاده از کمربند محافظتی

استفاده از داربست در شستشوی نمای ساختمان از لحاظ امنیتی ارجحیت دارد. داربست تکیه گاه مطمئنی برای کارگر بوده و هم زمان از کمربند محافظ هم استفاده می شود. در این صورت احتمال خطر بسیار کمتر خواهد شد. ارتفاع ساختمان تعیین کننده روش کار می باشد.

برای شروع عملیات شستشوی نمای ساختمان ابتدا باید نوع آلودگی ها را شناسایی و سپس نحوه ی برطرف کردن آن ها را بررسی کنیم، و نکته مهمی که متاسفانه اکثر اکیپ های شستشوی نما به آن توجه نمی کنند این است که وجود آلودگی و تمیز کردن آنها چه تأثیری بر سنگ، آجر و یا هر ماده دیگر استفاده شده در نما در طولانی مدت خواهد گذاشت.

روش های شستشوی نمای ساختمان

روش های شستشوی نمای ساختمان هم با توجه به نوع ساختمان و درجه کثیفی آن انتخاب می شود. در واقع همه ی ساختمان ها به یک نسبت کثیف نیستند و باید از روش های شستشوی نمای ساختمان مختلفی شستشو داده شوند. این کار هم از روش های مختلفی انجام می شود که متداول ترین آن این روش ها می باشند:

شستشوی نمای ساختمان با آب

 شستشو با فشار آب انجام می شود و نیازی به مواد شوینده قوی نیست. این روش مناسب ساختمان هایی است که کمتر جرم و کثیفی دارند و تنها گرد و غبار بر روی سطح بیرونی ساختمان نسشته است و نما کمی کدر شده است. آب به تنهایی در بازگشت جلای ظاهری کفایت می کند.

نماشویی با آب و سیلیس

 اگر ساختمان دارای جرم های سخت و لکه های قدیمی باشد بهتر است این روش انتخاب شود تا آثار به جای مانده از آلاینده ها به خوبی بر طرف شود.

اسید شویی نمای ساختمان

با این روش نماشویی می توان تمیزی و جلای بسیاری از سنگ های ساختمانی را بهبود بخشید. اسید شویی در تغییر ظاهر نما و حفظ زیبایی آن بسیار موثر است و از این رو در ساختمان هایی که بسیار کثیف هستند استفاده می شود.

شوینده‌های قلیایی مناسب ساختمان‌هایی هستند که مصالحشان به اسید حساس‌اند. مثلا آنهایی که در نمایشان سنگ آهک، سنگ مرمر، گرانیت جلا یافته یا ماسه‌سنگ گچی استفاده شده است.

شستشوی نمای سنگی ساختمان

شستشوی نمای سنگی اصول و قواعد خود را دارد. بسته به نوع سنگ استفاده شده در نما باید از مواد تمیز کننده و ابزار ویژه نوع سنگ استفاده گردد.

نمای ساختمان دائما در معرض شرایط جوی نظیر باران ، یخبندان ، آفتاب و آلاینده ها است. لذا سنگ نما باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا بتواند در برابر این عوامل دوام بياورد.

تمیز کاری نمای ساختمان با روش ساییدن و تراشیدن ممکن است باعث خرابی یا از بین رفتن سطح محافظ سنگ شود؛ سطح محافظی که به مرور زمان بر روی سنگ ایجاد شده و در برابر خیلی از عوامل محیطی از آن محافظت می کند و اگر از بین برود، سنگ آسیب پذیرتر خواهد شد. به همین علت در نمای ساختمان های تمیز کاری شده به روش سایش، مشاهده می شود که عوامل آلودگی خیلی سریع بر سطوح تازه تمیز شده نفوذ می کنند؛ اما بر قسمت هایی از نما که تمیز نشده، میزان پیشروی آلودگی بسیار کندتر است. این موضوع کاملا اثبات شده است که در قسمت هایی که پرداخت اولیه ی سنگ بر اثر سایش از بین می رود آلودگی به سرعت  نفوذ می کند.

یکی از راه حل هایی که پیمانکاران تمیز کاری نمای ساختمان برای رفع مشکلات پیش آمده بر اثر سایش سطح نما پیشنهاد می کنند، به کار گیری پوشش محافظ بر سطح سنگ پس از اتمام تمیز کاری است که این پیشنهاد نیز راه حلی نادرست می باشد. زیرا هر پوشش محافظی که به منظور ممانعت از دریافت رطوبت و آلودگیِ سطح استفاده شود، میزان خروج رطوبت از سطح را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. تأثیرات ایجاد شده پیچیده هستند که توضیح آن در این مقاله نمی گنجد اما تنها به همین یک دلیل می توان نتیجه گرفت که نباید از هیچ پوششی استفاده نمود.

هزینه  نماشویی ساختمان

مولفه های زیادی بر قیمت نماشویی تاثیر دارد از جمله ارتفاع ساختمان و تعداد طبقات تعیین کننده قیمت نماشویی است. ارتفاع تعیین کننده روش کار است در واقع باید در نظر گرفت که برای انجام نماشویی ساختمانی با ارتفاع مشخص، نیاز به داربست هست یا خیر. داربست می تواند هزینه اضافی داشته باشد.

کارشناسان نماشویی استوارپور با حضور در محل و دیدن نوع سنگ های به کار رفته در ساختمان نیز قیمت را محاسبه می کنند. مواد مورد نیاز برای شستشوی نمای ساختمان که قبلا شرح داده شد کاملا به صورت توافقی انتخاب می شود که البته بر قیمت تاثیرگذار است. بدیهی است شستشوی نمای ساختمان با آب و یا اسیدشویی تفاوت قیمت خواهند داشت.

سال ساخت ساختمان و عمر آن نیز عامل موثری در تعیین قیمت نماشویی است. کثیفی و آلودگی ساختمان های قدیمی بیش از ساختمان های جدید است و از طرفی عمر سنگ و شکستگی سنگ نما نیز در نظر گرفته می شود.

 

 

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *